II Beru Khyentse Rinpoche

Jego Eminencja II Beru Khyentse Czokji Łangpo Rinpocze jest jednym z najważniejszych lamów i dzierżycieli linii tradycji Karma Kagyu buddyzmu tybetańskiego. Urodził się w 1947 roku w środkowym Tybecie, około 25 kilometrów na zachód od Lhasy w dolinie Njethang, a jego narodziny zostały przepowiedziane przez XVI Karmapę Rangdziunga Rigpe Dordże. Proroctwo mówiło o nadejściu dziecka, które będzie reinkarnacją wielkiego mistrza Dziamjanga Khjentse Łangpo.

Już same okoliczności jego rozpoznania były niezwykłe. W 1955 roku, gdy grupy poszukiwawcze wyruszyły by odnaleźć młodego tulku, natknęły się na wyjątkowe dziecko, które ukazywało niezwykłe cechy. Opat klasztoru Njethang Ratod miał sen, że pod wioską znajduje się złoty głaz promieniujący światłem na niebie, po czym potwierdził, że poszukiwacze rzeczywiście odnaleźli właściwe dziecko. XVI Karmapa dokonał formalnego rozpoznania ośmioletniego chłopca jako trzeciej inkarnacji i emanacji umysłu Dziamjanga Khjentse Łangpo, jednego z najznamienitszych buddyjskich nauczycieli i wizjonerów w Tybecie.

Edukacja

W wieku zaledwie trzech lat Rinpocze rozpoczął edukację w klasztorze Njethang Taszi Gang tradycji Sakya, założonym przez Drogona Czogjala Phakpę. Już jako małe dziecko wykazywał niezwykłe oznaki swojej poprzedniej inkarnacji, często zachowując się tak, jakby budował świątynie i klasztory, czy też w zabawie wyznaczając inne dzieci na urzędników klasztornych. W 1956 roku, w wieku dziesięciu lat, otrzymał od XVI Karmapy swoje formalne imię: Karma Drubgjur Tenpa Jarphel Gjurme Gocza Thinlej Kuncziab Pal Zangpo.

Wygnanie i ustanowienie Dharmy w Indiach

Kluczowy moment nastał podczas chińskiej rewolucji kulturalnej. W wieku zaledwie trzynastu lat, przeczuwając zbliżające się niebezpieczeństwo, Rinpocze poprowadził swoich mnichów i świeckich uczniów przez przełęcze Himalajów do Mainpat w Indiach, gdzie założył klasztor i ośrodek odosobnień. Podróż ta stała się początkiem jego szerszej misji zachowania i szerzenia Dharmy poza granicami Tybetu.

II Beru Khyentse Rinpocze odbył intensywne studia z zakresu filozofii buddyjskiej i praktykował zaawansowane techniki wadżrajany, otrzymując wskazówki i inicjacje od największych mistrzów medytacji swoich czasów. Jego nauczycielami byli między innymi Jego Świątobliwość XVI Karmapa, Dzongsar Khenpo Czimej Rinpocze, Kalu Rinpocze, Dilgo Khyentse Rinpocze, Jego Świątobliwość Sakja Trizin i XIV Dalajlama. Otrzymując rozliczne przekazy różnych tradycji, Rinpocze kontynuował tradycję niesekciarskiego ruchu Rime.

Odosobnienie i zaawansowane nauki

W 1968 roku, w wieku 21 lat, za radą Kjabdzie Kalu Rinpocze, rozpoczął trzyletnie odosobnienie, które pomyślnie ukończył w 1972 r. W roku kolejnym otrzymał intensywne nauki Mahamudry od XVI Karmapy w klasztorze Rumtek, w tym szczególnie tajemne przekazy Mahamudry i Mahakali Bernagczien.

Globalna działalność na rzecz Dharmy

Od 1979 roku Beru Khyentse Rinpocze odbył liczne podróże po całym świecie, szerząc Dharmę w Azji, Europie, obu Amerykach i Australazji. Jego działalność dydaktyczna zaowocowała tym, że ponad dwadzieścia tysięcy osób stało się praktykującymi buddystami, a ponad sto pięćdziesiąt tysięcy otrzymało błogosławieństwa, nauki Dharmy i inicjacje. Znaczący kamień milowy miał miejsce w 1995 roku, kiedy jego syn został rozpoznany przez wielu urzeczywistnionych mistrzów z różnych szkół jako czwarta inkarnacja Dziamgona Kongtrula Rinpocze.

W 1999 roku przeprowadził wielką ceremonię modlitewną o pokój na świecie pod drzewem Bodhi w Bodhgaja. Uczestniczyli w niej liczni Rinpocze, lamowie, mnisi i mniszki z Indii, Bhutanu, Nepalu i Tybetu. Pod stupą Mahabodhi ofiarowanych zostało pięćset tysięcy lampek maślanych, kwiaty i kadzidła, dedykując zasługę dla pokoju i harmonii na świecie.

Związek z Polską i utworzenie polskiej sanghi Khyenkong

Pierwszy kontakt Rinpocze z Polską miał miejsce w 1984 roku. Udzielił wtedy nauk w Teatrze STU w Krakowie. W 2016 roku powrócił do Polski. Podczas tej drugiej wizyty założył polską sanghę „Khyenkong Karma Kagyu Poland” z siedzibą w Warszawie.

Dziedzictwo i nieustający wpływ

Jego Eminencja II Beru Khyentse Rinpocze całym swoim życiem uosabia ducha bezstronnego ruchu Rime, nauczając ponad granicami szkół, a jednocześnie zachowując głębokie tradycje linii Karma Kagyu. Jego aktywność poświęcona przekazywaniu i zachowaniu autentycznych nauk buddyjskich dla przyszłych pokoleń wywiera nieustający wpływ na tysiące praktykujących na całym świecie.

Scroll to Top